„Žemaitiu gīvastis“ – gyvybe pulsuojančiame Žemaičių kaimo muziejuje

Naujienos: Švietimas , 2022-05-22 22:17
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Telšių r.

Pirmą kartą Žemaičių kaimo muziejuje suorganizuota amatų ir kulinarinio paveldo šventė „Žemaitiu gīvastis“, kurios pagrindinė idėja skatinti puoselėti bei saugoti žemaičių tradicijas, kalbą ir, be abejo, drauge leisti laiką. Per įvairias edukacines formas į skirtingas veiklas įsitraukė lankytojai ne tik iš Telšių, Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos bei užsienio: sulaukta svečių iš Slovėnijos ir gausios ukrainiečių delegacijos iš Šiaulių.

Renginys šiemet įtrauktas į Telšių rajono prioritetinių kultūros ir meno renginių planą, taip įprasminant Žemaičių kalbos metus Telšių rajono savivaldybėje. Džiugu, kad į renginio būtinybę palankiai atsižvelgė ir Lietuvos kultūros taryba, tad organizatoriai dėkoja iš dalies prie projekto prisidėjusiems Telšių rajono savivaldybei ir Lietuvos kultūros tarybai.

Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė džiaugėsi galėdama pristatyti pirmąjį tokį renginį ir dėkojo visai organizacinei komandai, be kurios „Žemaitiu gīvastis“ nebūtų buvusi tokia gyva. Pasveikinti susirinkusių atvyko Telšių vyskupas JE Algirdas Jurevičius, Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mantas Serva, savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Tarvainytė, kiti svarbūs asmenys.

Trečiąjį gegužės šeštadienį renginyje dalyvavo atstovai iš viso Žemaitijos regiono ir net visos Lietuvos. Seminarą apie žemaičių kalbą vedė filologijos magistrė, literatūrologė, Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Žemaičių kultūros draugijos narė, Skuodo žemaičių draugijos aktyvistė, etninės kultūros puoselėtoja, žemaičių kalbos propaguotoja Dalia Zabitienė, o seminare apie tautinį kostiumą žiniomis dalinosi Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė, etnografė, Platelių muziejaus įkūrėja, ypatinga asmenybė, žemaičių kultūros puoselėtoja ir tautinio kostiumo žinovė Aldona Kuprelytė.

Tradicinių amatų kiemelyje šakotį kepė sertifikuota tautinio paveldo produkto – šakočio – kepėja Ona Raudeliūnienė, kastinį suko kulinarinio paveldo puoselėtoja Sandra Repšienė (UAB „Kontėna“), kalvystės tradicijas pristatė kalvis Donatas Liekmanis, aludarystės tradicijas demonstravo Daividas Kurlis ir Simonas Gutautas, Telšių bitininkų draugijos atstovės pasakojo apie medaus svarbą, demonstravo bitininkystės įrankius, vaišino medumi, keramikos dirbtuvėles įkūrė keramikai Alina ir Algimantas, drožybą iš medžio demonstravo tautodailininkas Steponas Kaminas, akmenėlius „kalbino“ ir piešiniais dabino tautodailininkė Jadvyga Mačiūnienė, tošininkystės tradicijas pristatė tošininkai iš Mažeikių Raimonda ir Vytautas Ramanauskai, žalvarį kalė ir lankytojus amato mokė Vitalijus Praspaliauskas, pirties tradicijas pristatė aktorė-pirtininkė Margarita Bladženauskaitė, šukuoti linus mokė ir pyragu su gardžia uogiene vaišino „Lino kelio“ edukatorė, tautodailininkė Virginija Dirvonskienė.

Renginyje Žemaičių kaimo edukacijas pristatė ir patys muziejininkai: neturtingojo ūkininko sodybos kieme demonstruota edukacija „Mažas piemenėlis turi botagėlį“, lauže keptas „Piemenėlio kugelis“, vidutiniojo ūkininko sodybos kieme pristatyta edukacija „Susidraugaukime su juostele“, greta vaistažolių darželio įkurdinta buvo „Žolynų magija“, o turtingojo ūkininko sodybos kieme pristatyta edukacija „Gyvybės medis“.

Renginį papuošė dešimtmetį tęsiama „Mojavos giesmių“ (Švč. Mergelės Marijos litanijos) giedojimo tradicija, kurioje dalyvavo JE Telšių vyskupas dr. Algirdas Jurevičius, vyskupo generalvikaras Vilius Viktoravičius, prelatas Juozas Šiurys, kancleris Haroldas Šneideraitis ir kiti religinės bendruomenės atstovai.

Renginį vedė Agnė Jakavičiutė ir Loreta Sungailienė, koncertines programas atliko grupė „Žalvarinis“, Saulius Petreikis su grupe, grupė LAV TRIO (Loreta Sungailienė, Aistė Bružaitė, Pilibavičius Vytautas) ir Halyna Pščeničkina, Telšių kultūros centro folkloro ansambliai „Čiučiuruks“ (vad. Rita Macijauskienė) ir „Spigėns“ (vad. Diana Bomblauskienė), Mažeikių kultūros centro ansambliai „Alksna“ ir „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė), Žemaičių Kalvarijos kultūros centro ansamblis „Platelē“ (vad. Aivaras Alminas).

Tikimasi, kad nuo šiol trečias gegužės šeštadienis taps tradicine švente ir simboliniu Žemaičių kaimo muziejaus vasaros sezono atidarymu.

Projekto vadovė ir koordinatorė – Žemaičių muziejaus „Alka“ kultūrinės komunikacijos specialistė Donata Kazlauskienė. Tikrąją gyvastį atspindinčių nuotraukų autorė Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkė-skaitmenintoja Loreta Norvaišienė, renginį filmavo Marijonas Breitmozeris (Meška TV).Žemaičių muziejaus „Alka“
Kultūrinės komunikacijos specialistė
Donata Kazlauskienė

Nuotraukos Loretos Norvaišienės


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN