Kleboniškių kaime į talką sukvies linarovis

Naujienos: Gyvenimo būdas , 2021-09-09 07:35
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com

Rugsėjo 11 dieną 13 valandą Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus draustinio Kleboniškių kaimo buities skyriuje (Radviliškio r.) vyks unikalus renginys – linarovis „Ir nuroviau žalią liną, ramta tydri žalią liną“.

Linų rovimo talkoje laukiami visi, kam įdomus lino gyvenimas – nuo sėmenų iki audinio.
Į linarovį įsijungs ir darbus palengvins nuotaikingas Rozalimo folkloro ansamblis „Sedula“. Linų lauke skambės linarovio dainos, talkininkai sužinos apie papročius, tradicijas, išmoks linus rauti, surišti į „saujas“ ir pastatyti į gubas.

Linarovį vainikuos gardžios vaišės, jomis pasirūpins muziejaus darbuotojai.
Įprastai kaimo gyvenime linarovis likdavo paskutinis iš vasaros darbų. Jo pradžia ir pabaiga, svarbiausieji etapai būdavo pažymimi apeigomis.

Kol linai tampa audiniu, reikia įdėti daug darbo: pasėti, užauginti, nurauti, surišti, nuimti galvenas, išmerkti lietuje, išdžiovinti, išminti, iššukuoti, suverpti ir išausti. Pasak etnologo Liberto Klimkos, tikėta, kad linų auginimą globojąs dievas Vaižgantas, o darbus su lino pluoštu jaujoje – dievas Gabjaujis ar Gavėnas.

Šiandien Lietuvos gamtovaizdį retai bepuošia žiedais mėlynuojantys, vėliau parudavusiomis galvutėmis skambantys linų laukai, suremtos gubos. Gatvinis Kleboniškių kaimas – vienas iš išskirtinių kampelių, kur tebeauginami mėlynžiedžiai linai „Kastyčiai“ ir baltažiedžiai linai „Snaigiai“. Vasarą čia galima grožėtis linų žydėjimu, o atėjus rudeniui pajausti ypatingą linarovio dvasią.

Po vienkiemių reformos gatvinių rėžinių kaimų tradicija – talkos – ėmė nykti, tad Kleboniškių kaime muziejininkai stengiasi šią tradiciją atkurti ir perduoti. Pirmasis linarovis Kleboniškių kaimo buities skyriuje vyko praėjusiais metais.

Linarovis yra projekto „Kasdieniniai ir šventiniai darbai bei amatai Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ renginys.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.


Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija
Lauros Prascevičiūtės nuotraukose – praėjusių metų linarovio akimirkos.


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN