Burbiškio dvaro istorijos muziejuje pristatomas akmens amžiaus estetikos pasaulis

Naujienos: Gyvenimo būdas , 2024-05-31 19:10
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) iki birželio 10 dienos eksponuojama Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Objektas ir detalė: akmens amžiaus estetikos pasaulis“.

Paroda Burbiškio dvaro istorijos muziejuje buvo pristatyta gegužės 14 dieną, renginyje dalyvavo Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė, parodos kuratorė Dalia Ostrauskienė, Vilniaus paslaugų verslo profesinio mokymo centro fotografijos profesijos mokytoja metodininkė Jogailė Butrimaitė.

Archeologijos ir fotografijos parodos idėja gimė pamačius archeologo Luko Gaižausko surastą ornamentuotą irklą. Kol kas tai vienintelis toks objektas, gamintas daugiau nei prieš 5 tūkstančius metų, aptiktas Šventojoje, buvusio ežero protakoje, kurioje intensyviai žvejota. Šventojoje rasta ir daugiau to paties laikotarpio irklų, tačiau šis stebina subtilia puošyba. Iš klevo išdrožto irklo mentę puošia ornamentas, sudarytas iš eglute išdėstytų įraižų vienoje pusėje ir smulkesniu eglutės bei X formos įraižų kitoje. Unikalus irklas regimai buvo svarbus ir akmens amžiaus žmogui, nes, kotui nulūžus, buvo taisytas – prie mentės liepos karna pritvirtinta uosinė kartis.
Parodoje eksponuojami išskirtiniai objektai, pagaminti iš titnago, akmens, kaulo ir rago, medžio, keramikos, gintaro. Šių daiktų formų, ornamentikos, estetinės kalbos ir ženklų išryškinimas, parinkus labai kryptingą, reljefą pabrėžiantį apšvietimą, pasitelkus makrofotografiją, leidžia atkreipti dėmesį į smulkiausias detales. Fotografų iš labai arti užfiksuotas išlikusių objektų detales parodoje nesunkiai galima atpažinti akmens amžiaus kūriniuose.

Eksponatai, kuriuos pagamino akmens amžiaus žmonės, gyvenę prieš 12 000–4000 metų, byloja apie nutolusias skirtingų kultūrų žmonių bendruomenes.

Seniausi mūsų laikus pasiekę kūriniai kartais stebina savotišku savo tobulumu. Jų neįprastos skulptūrinės formos, archajiška ornamentika, neįprasti simetrijos principai, netikėtų detalių išryškinimas atskleidžia tai, kas buvo svarbu akmens amžiaus žmogui. Kai kurie objektai, galimai turėję simbolinę prasmę, yra tiesiog meno kūriniai. Kiti, naudoti buityje, įvairiai papuošti arba ypač kruopščiai ir meistriškai pagaminti. Kasdienybėje ir ypatingomis progomis naudoti daiktai atskleidžia akmens amžiaus žmogaus estetikos pasaulį.


Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informacija
Augustės Labenskytės nuotraukos


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN